SKARGI NA WULGARYZMY – SŁUSZNA REAKCJA?

Hej, to kolejny materiał w Rapnau – kanale o tworzeniu i promocji muzyki. Niecałe dwa lata temu, jeszcze będąc studentem, w jednym ze studenckich portali poruszałem temat istniejących od zawsze w polskim hip-hopie wulgaryzmów w kontekście obecności tego gatunku w tradycyjnych mediach. Napisany wtedy tekst linkuje, gdyby ktoś z was chciał sprawdzić co myślałem na ten temat. Minęły dwa lata, mam wrażenie, że w tym czasie polski rap zmienił się pod wieloma względami, jednak po chwilowym  namyśle jest kilka filarów, które towarzyszą słuchaczom rapu niezmiennie. Jedym z nich są właśnie wulgaryzmy.

Do ponownego poruszenia, tego drażliwego w wielu środowiskach tematu, natchnęła mnie odbywająca się kilka dni temu trzecia edycja Olsztyn Rap Festiwalu organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury tego miasta. Dzięki uprzejmości tej instytucji miałem okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu znacznie zawyżając średnią wieku. Mam za sobą setki mniejszych lub większych koncertów hip-hopowych. Wielokrotnie byłem podczas nich słuchaczem, przedstawicielem mediów, występującym „artystą”, pomocnikiem organizatora, a zdarzyło się nawet, ze prowadzącym imprezę. Przywykłem już do
wszystkich okoliczności związanych z tego typu wydarzeniami. Dlatego tym bardziej zdziwił mnie telefon z Polskiego Radia Olsztyn z informacją, że część mieszkańców miasta skarży się na usłyszane podczas trwania festiwalu wulgaryzmy w tekstach występujących raperów i prośbę o wypowiedzenie się na ten temat. Do studia nie dotarłem z racji innych
obowiązków, więc wypowiem się tutaj.

Nie ukrywam, że zdarzało mi się grać ocenzurowane koncerty. Rozumiem, że są miejsca gdzie nie wypada przeklinać i są publiczności, które ewidentnie mogą sobie tego nie życzyć. Jednak nie będę bronił osób skarżących się na przeklinających ze sceny hip-hopowców. Po pierwsze: Festiwal był imprezą biletowaną, więc teoretycznie każdy uczestnik wydarzenia mógł się spodziewać jak będzie brzmieć część tekstów artykułowanych ze sceny. To żadna tajemnica, że w polskim hip-hopie jest masa słów na k… i ch… Jeśli komuś to przeszkadza to raczej jasne, że mieśce takiego koncertu powinien omijać z daleka, a już na pewno nie płaci za bilet by w tym koncercie uczestniczyć.

Po drugie: Wydarzenie było promowane w bardzo widoczny sposób (propsy należą się organizatorom), więc trzeba się było naprawdę postarać, by nie wiedzieć co dzieje się 6 i 7 lipca w olsztyńskim amfiteatrze. Osoby z małymi dziećmi przechadzające się w okolicy zamku miały naprawdę sporo czasu by zapobiec zgorszeniu swoich pociech. A tak poza tym: Myślicie, że usłyszane przekleństwo może zrobić dziecku krzywdę większą niż wasze błędy wychowawcze? Serio? Mam spore wątpliwości.

Po trzecie: Dlaczego z taką samą surowością skarżący nie traktują kabareciarzy i standuperów, którzy z pewnością mogliby konkurować liczbą przekleństw z raperami? Czy k…a na występnie kabaretowym jest bardziej subtelna od k…y hip-hopowej? Nie sądzę. K…a zarówno w rapowym kawałku, jak i w skeczu jest formą wyrazu artystycznego, a jakakolwiek cenzura w tej kwestii zasługuje w mojej opinii na potępienie.

Przykro mi, że w tak świadomych, jak wydawałoby się czasach, nadal trzeba poruszać takie tematy. Jestem ciekawy waszego zdania na temat wulgaryzmów w muzyce. Dajcie znać w komentarzach co o tym myślicie! Do usłyszenia w kolejnym RapNau!

P.S. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o warstwie artystycznej. Propsy w stronę Szpaka, prywatne rozmowy to prywatne rozmowy i nie ma powodu by zamieniać ich w wywiady (co mam nadzieje jako odbiorcy mi wybaczycie). Żałuję, że przegapiłem występ Solara i Białasa, ale jestem pewny że dali z siebie wszystko. Paluch i O.S.T.R. to już zupełnie nie moja bajka, a Kaliber 44 z takim poziomem nie zasługuje na występy na festiwalach. Z supportów trzeba oddać, że Kłestabajla robi to coraz lepiej. Widać progres i energię. Powodzenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close